Anna Kork
Apulaisprofessori, sosiaali- ja terveyshallintotiede
HTT, dosentti
Vaasan yliopisto / Johtamisen yksikkö / Sosiaali- ja terveyshallintotiede
Julkinen toiminta ja hallinta
Esittely
HTT, dosentti Anna-Aurora Kork toimii sosiaali- ja terveyshallintotieteen apulaisprofessorina johtamisen yksikössä. Hänen tutkimusintresseihin kuuluvat julkinen päätöksenteko, sosiaali- ja terveyspalvelujen vaikuttavuus sekä uudistamispolitiikan dynamiikat. Tällä hetkellä hän tutkii vaikuttavuuden johtamista hyvinvointialueilla ja institutionaalisen muutoksen mekanismeja julkisten palvelujen uudistamisessa. Hän on työskennellyt 15 vuotta erilaisissa tutkimus-, arviointi- ja kehittämishankkeissa, joiden teemat kytkeytyvät julkisten palvelujen johtamiseen ja tuloksellisuuden arviointiin, terveydenhuollon arvonluontiin, ja päätöksenteon vuorovaikutukseen.
Osaamisalueet
tieto päätöksenteossa,
uudistamispolitiikka,
vaikuttavuuden johtaminen,
asiakasresponsiivisuus,
terveydenhuollon johtaminen
Tutkimus
Tutkin sosiaali- ja terveyspalvelujen vaikuttavuuden johtamista, sosiaali- ja terveydenhuollon päätöksentekoa sekä uudistamispolitiikkaa. Julkinen toiminta ja hallinta | Vaasan yliopisto
Minulla on Itä-Suomen yliopiston dosentin arvo alana Sosiaali- ja terveyshallintotiede, erityisesti julkinen päätöksenteko. Olen suorittanut yliopistopedagogiikan opinnot (25op) sekä väitöskirjaohjauskoulutuksen.
Väitöskirjaohjauksen näkökulmasta kiinnostavia tutkimusaiheita ovat tuloksellisuus, vaikuttavuus, tiedonmuodostus, toimintapolitiikka ja muutoksen mekanismit. Tällä hetkellä ohjaan 12 väitöskirjatutkijaa.
Opetus
Opetan Vaikuttavuusperusteinen sosiaali- ja terveydenhuolto, 5op (HTM3415); Pro Gradu tutkimusseminaari (HTM3522)