Vaasan yliopisto järjestää opiskelijoille yhteisöllistä kesätoimintaa yksinäisyyden ehkäisemiseksi

Image
Kevään viimeisten luentojen ja tenttien jälkeen kampus hiljenee, kun opiskelijat suuntaavat kesän viettoon – osa kotipaikkakunnilleen töihin, osa jää Vaasaan. Monelle opiskelijalle tämä saattaa olla ensimmäinen kesä Vaasassa, mikä herättää monenlaisia tunteita. Tuttu opiskelijakaupunki voi tuntua vieraalta ja yksinäiseltä kesällä, kun arki ei enää keskity kampukselle ja opiskelukavereista osa on muualla. Vaasan yliopiston Explore Vaasa -kesätoiminta tarjoaa matalan kynnyksen mahdollisuuden tutustua uusiin ihmisiin ja kokea kaupunki yhteisöllisenä kesäkaupunkina.

Explore Vaasa on Vaasan yliopiston Pidä paussi -hankkeen mahdollistama kesätoiminta, joka tarjoaa opiskelijoille matalan kynnyksen mahdollisuuden tutustua uusiin ihmisiin ja kokea yhteisöllisyyttä. Kesäkuussa järjestettävään toimintaan osallistuu opiskelijoita eri kulttuureista. Ohjelmaan kuuluu pienryhmissä toteutettavia aktiviteetteja, kuten piknikkejä, pyöräretkiä, minigolfia, saunomista ja meressä pulahtamista, museokierroksia sekä paikallisia urheilutapahtumia. 

Tiistaina 27.5. järjestettiin Explore Vaasa -toiminnan avajaispiknik. Tarjolla oli pientä naposteltavaa, jonka jälkeen osallistujat pelailivat erilaisia pihapelejä. Yliopistoharjoittelija Rasmus Syrjänen työskentelee Pidä paussi -hankkeessa.

– Explore Vaasa sai alkunsa opiskelijoilta saadun palautteen perusteella. He toivoivat, että myös kesällä järjestettäisiin matalan kynnyksen toimintaa, jossa voisi tutustua uusiin ihmisiin ja kulttuureihin, Syrjänen kertoo.

Syrjäsen mukaan toiminta on lähtenyt liikkeelle hyvin ja opiskelijat ovat olleet innostuneita.

–  Aluksi mietimme, kiinnostaisiko tämä opiskelijoita, mutta ilmoittautumiset täyttyivät nopeasti. Osa osallistujista tuntee toisensa ennestään, osa lähti mukaan yksin – mutta hyvä yhteishenki syntyi nopeasti. Useat ryhmät ovat jo toteuttaneet aktiviteetteja yhdessä.

Yksinäisyys koskettaa yhä useampaa nuorta opiskelijaa

Yksinäisyys on yleistynyt erityisesti nuorten keskuudessa. Punaisen Ristin Yksinäisyysbarometrin (2024) mukaan yksinäisyyden kokemukset ovat yleisimpiä 15–35-vuotiailla. Yksinäisyys korostui erityisesti alle 25-vuotiaista pienituloisista ja yksin asuvista vastaajista, joihin monet opiskelijatkin lukeutuvat. Tutkimuksessa myös todettiin, että muita kuin suomea, ruotsia tai saamea äidinkielenään puhuvista vastaajista korostui usein tai jatkuvasti yksinäisyyden kokeminen (Yksinäisyysbarometri 2024). Vaasan yliopiston opintopsykologi Juha Simola kertoo, että yksinäisyys on yleinen teema myös hänen vastaanotollaan.

– Yksinäisyys on tunne emotionaalisesta irtautumisesta muista ihmisistä. Ehdottomasti yksinäisyyttä voi kokea myös muiden ihmisten keskellä ollessaan. On olemassa myös positiivinen yksinäisyyden muoto, jolla tarkoitetaan sitä, että on yksin ilman yksinäisyyden tunnetta. Se on usein rauhallinen ja miellyttävä kokemus, kertoo Simola.

Simola kannustaa osallistumaan erilaisiin tapahtumiin ja harrastuksiin, kuten urheiluseuroihin tai kansalaisopistoon. Hän korostaa myös suomen kielen opiskelun merkitystä kansainvälisten opiskelijoiden kotoutumisessa ja yksinäisyyden ehkäisyssä.

Kansainvälistä yhteisöllisyyttä

Explore Vaasa-toimintaan osallistuu 34 opiskelijaa eri kulttuureista. Toiminta tarjoaa uusiin ihmisiin tutustumisen lisäksi mahdollisuuden tutustua eri kulttuureihin.

Image

Strategisen liiketoiminnan kehittämisen maisteriohjelmassa opiskelevat slovenialainen Simon Kadunc ja vietnamilainen Thai Hieu Phan ovat mukana toiminnassa. 

– Olen todella innoissani, että pääsen viettämään ensimmäisen kesän Vaasassa. Kävimme jo ryhmämme kanssa kokeilemassa sulkapalloa. Odotan innolla seuraavaa aktiviteettia, sillä menemme uimaan ja saunomaan. Olen todellinen saunoja, voisin saunoa vaikka joka päivä, kertoo Kadunc.

Industrial System Analytics -maisteriohjelmassa opiskeleva iranilainen Hassan  Yosefi kertoo olevansa innoissaan ensimmäisestä kesästään Vaasassa. 

– Olen erittäin vaikuttunut Vaasan upeasta luonnosta, ja haluankin kesällä tutustua lisää Vaasaan esimerkiksi juoksulenkeillä. Toivottavasti ilmat lämpenisivät vielä lisää!

Explore Vaasa huipentuu kesäkuun lopussa yhteiseen päätöstapahtumaan, ja osallistujat pääsevät antamaan palautetta. Osallistujat saavat etuna syksyn 2025 liikuntatarran sekä mahdollisuuden voittaa lippuja Drömmen-festivaaleille, jossa esiintyy muun muassa KAJ. Syrjänen kertoo, että toiminta on ensimmäinen kokeilu, mutta palautteiden perusteella toimintaa on mahdollista jatkaa:

– Yliopistolle on tärkeää edistää opiskelijoiden hyvinvointia ja yhteisöllisyyttä. Katsotaan, millaista palautetta saamme – ehkä tällaiselle toiminnalle olisi kysyntää myös syksyllä tai keväällä.

Mitä mieltä olit jutusta?