Luma-keskus Pohjanmaa järjestää SAGA-tiedeluokassa to 4.9.2025 klo 16-19 käytännöllisen ja maksuttoman koulutuksen, jossa käydään läpi perusasiat tekoälystä ja sen käytöstä kouluympäristössä. Koulutus on suunnattu erityisesti aineenopettajille ja se auttaa hahmottamaan, mitä tekoälyllä voi tehdä ja miten sitä voi käyttää eettisesti koulussa.
Aloitamme erilaisiin tekoälyihin tutustumalla ja jatkamme niiden käyttöä kokeilemalla. Lopuksi käydään läpi, miten oppilaiden ja opiskelijoiden tekoälyn käyttöä voi viimeaikaisen tiedon valossa parhaiten kontrolloida. Tämä koulutus sopii myös vesoksi!
Osallistujia pyydetään ottamaan mukaan koulutukseen oma tietokone. Lähetämme lähempänä koulutusta vielä sähköpostia osallistujille. Tervetuloa!
Koulutus on osa LUMA-keskus Suomi -verkoston hanketta Yhdessä kehittäen ja kehittyen – koulutuksia opettajalta opettajalle: https://www.luma.fi/keskus/opettajalta-opettajalle/
Ilmoittautuminen
Ilmoittaudu koulutukseen tästä. Mukaan mahtuu 20 henkilöä.
Kouluttaja
Hanna Hietikko on Vaasan yliopiston ja Ilkka-Pohjalaisen mediataitohankkeen projektipäällikkö. Hän on koulutukseltaan suomen kielen ja kirjallisuuden opettaja sekä toimittaja. Mediakasvatustyöhön Hietikko on keskittynyt vuodesta 2019 alkaen.
Kouluttajan yhteystiedot:
hanna.hietikko@uwasa.fi
+358 29 449 8363